Nederland maakt diep excuses aan Indonesië

19 February 2022

In: Nieuws
Comments: 0

Zaterdag 19 februari 2022- De Nederlandse premier Mark Rutte maakte “diepe excuses” aan Indonesiërs, voor extreem en stelselmatig geweld van Nederlandse militairen tijdens de onafhankelijkheidsstrijd van de toenmalige kolonie Nederlands-Indië, van 1945 tot Hij noemt de conclusies van het gisteren gepresenteerde onderzoek “confronterend en indringend”.

Het NIOD (Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies), het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) en het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) concluderen in een gisteren gepresenteerd onderzoek dat Nederlandse militairen op grote schaal en stelselmatig extreem geweld toepasten tijdens de kolonisatieoorlog in Indonesië (1945-1950).

Als voorbeelden noemen ze standrechtelijke executies en marteling van Indonesische gevangenen, het platbranden van dorpen en buitensporige luchtaanvallen en artilleriebeschietingen. De regering en militaire top tolereerden dat, om “koste wat kost” de Indonesische “opstandelingen” te verslaan.

Nederland neemt volgens de premier afstand van de lang aangehangen stelling dat het bij het geweld slechts om uitwassen ging en het leger in principe correct te werk was gegaan. De eufemistische benaming ‘politionele acties’ gaat “op de plank”, zegt Rutte, die de strijd tussen 1945 en 1949 een “koloniale oorlog” noemt. Koning Willem-Alexander maakte twee jaar geleden op bezoek in Indonesië al excuses voor Nederlandse geweld ontsporingen tijdens de onafhankelijkheidsstrijd.