‘Sterke toename’ van nieuwste omikronvarianten in Amsterdam

7 May 2022

In: Nieuws
Comments: 0

Zaterdag 07 mei 2022 – De nieuwste omikronvarianten van het coronavirus lijken in Amsterdam voor 7 procent van de besmettingen te zorgen. In een steekproef bevatten 13 van de 181 geanalyseerde testen de zogenoemde BA.4 en BA.5-variant, melden het Amsterdam UMC en de GGD Amsterdam. Een week geleden was het in een steekproef nog maar één test.

Het RIVM maakte eerder al bekend dat de nieuwe variant was opgedoken in Nederland. Destijds leek de variant nog niet verder verspreid in Nederland.

Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) lijkt de variant niet ziekmakender of besmettelijker dan de huidige omikronvariant. De BA.4 en BA.5-

varianten zijn eerder door de WHO vastgesteld in Duitsland, Denemarken en het zuiden van Afrika. Door de veranderingen in het erfelijk materiaal van de varianten is er een mogelijkheid dat BA.4 en BA.5 makkelijker door het immuunsysteem komen, ook als iemand gevaccineerd is of eerder is besmet met het coronavirus. Hier doet het RIVM nog onderzoek naar.

Door het aangepaste testadvies doen momenteel alleen zorgmedewerkers, kwetsbare mensen of mensen die een herstelbewijs nodig hebben een test bij de GGD. Die laatste groep zijn vaak mensen die ongevaccineerd of ongeboosterd zijn. Daarom zegt de steekproef niet alles over de verspreiding van deze varianten in Amsterdam: bij eerdere varianten liep Amsterdam ook vaak voor op de rest van het land. De steekroep was dan vaak een indicator voor het verloop van de variant.

-nu.nl-