Brunswijk en Somohardjo tegen wijziging kiesstelsel

30 January 2023

In: Nieuws
Comments: 0

Vicepresident tevens ABOP-voorzitter Ronnie Brunswijk en Paul Somohardjo, voorzitter van Pertjajah Luhur, zijn tegen het wijzigen van het kiestelsel. Waar Brunswijk zegt dat het wijzigen van het kiesstelsel geen goed idee is, zegt Somohardjo dat hij zich neerlegt bij wat de meerderheid wil. Hij vindt dat er een referendum moet komen; het volk moet beslissen als de Kiesregeling zo moet blijven of niet.

Brunswijk geeft aan dat de wijziging alleen voordelen zal hebben voor Paramaribo en Wanica. Alle andere districten zullen achteruitgaan. Zo zal Nickerie terug kunnen vallen van 5 naar 3 zetels, voorspelt hij. Er moet ook eerst genoeg politiek draagvlak zijn, benadrukt hij.
Tijdens de ABOP-PL-meeting in Nickerie afgelopen zaterdag hebben verschillende sprekers het gehad over de verdeling van de DNA zetels van Nickerie. De één stelt dat PL bij de volgende verkiezingen minimaal 2 zetels van de 5 moet hebben. Zolang de NDP maar geen zetels haalt in het rijstdistrict.

Brunswijk is nuchter over het aantal zetels dat te halen valt. Hij heeft wederom aangehaald dat hij tegen de wijziging van het kiesstelsel is. “Ik heb ze gezegd dat het voor een dilemma kan zorgen,”. Het Constitutioneel Hof heeft de zetelverdeling in strijd met de Grondwet en internationale verdragen verklaard. De districtsgrenzen zijn ook weggevallen. “Maar als je niet oppast, zullen we het niet eens kunnen doen, omdat we oneens zullen zijn.

Je moet 34 zetels hebben; NDP moet eens zijn, ABOP moet eens zijn, PL moet eens zijn, VHP moet eens zijn. Als we geen akkoord bereiken gaan we niet naar de verkiezingen. Om de Kiesregeling te veranderen is twee derde meerderheid nodig in De Nationale Assemblee. “Ik heb ze gezegd dat het niet goed is, het is nadelig voor de binnenlandbewoners,” vervolgt Brunswijk.