De Nationale Reparatie Commissie Suriname heeft onlangs in samenwerking met het directoraat Cultuur in het kader van de Dag der Verbondenheid, die sinds kort op 6 januari wordt herdacht, een lezing gehouden. Dit jaar is de focus gelegd op de verbondenheid en samenwerking. De voorzitter van de commissie, Armand Zunder, deelde mee dat de regering momenteel drukdoende is om een cluster van ministers waaronder Binnenlandse Zaken, Onderwijs, Buitenlandse Zaken en Justitie en Politie aan te stellen zodat de platforms van organisaties, die de groep nazaten van de inheemsen en de tot slaafgemaakten vertegenwoordigen, van start kunnen met de reparaties.
In aanloop tot de reparaties zal de organisatie verschillende buurten, districten en dorpen aandoen waar de inheemsen en nazaten van de tot slaafgemaakten woonden, om de awareness op te wekken.
” Zunder is van mening dat volgens de reparatiecommissie het woord marron niet wordt gebezigd, “het zijn vrijheidsstrijders van Suriname, ook de inheemsen, want niemand is gevlucht, de mensen wilden geen slavernij, maar vrijheid, dus het curriculum waar er gesproken wordt over weglopers, moet aangepast worden.
“Dit is belangrijk, omdat er tot nu toe de taal van de kolonisator gesproken wordt, alsof ze rebellen en herrieschoppers waren. ” Het wordt tijd dat we dat gaan beseffen en ze benoemen tot nationale helden van Suriname, we moeten uitkijken naar een heldendag.”