EBS geeft jaarlijks miljoenen uit aan subsidie voor kookgas

14 April 2023

In: Nieuws
Comments: 0

Jaarlijks geeft de Energie Bedrijven Suriname miljoenen SRD’s uit aan subsidie voor kookgas. De consumentenprijs van gas blijft hierdoor ver beneden de werkelijke kostprijs. De consumentenprijs van een 28 lbs gas cilinder is sinds jaar en dag vastgesteld op SRD 48,50, terwijl de werkelijke kostprijs ligt op een bedrag van SRD 565.

De subsidie wordt betaald met inkomsten verkregen uit de stroomverkoop.

Minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen zei woensdag voor aanvang van de Raad van Ministers-vergadering dat de regering zal moeten besluiten wat te doen met de prijs voor kookgas.  Het vraagstuk van gas- en stroomtarieven stond op de agenda van de ministerraad – en de regeringsraadvergadering.

Indien de consumentenprijs hetzelfde blijft, zal de overheid het subsidiebedrag voor kook gas aan EBS moeten betalen. De uitgaven van het bedrijf hieraan worden gezien als oneigenlijke kosten die doorberekend worden in de tarieven van elektriciteit.

Uit evaluatie blijkt dat EBS in 2017, 2018 en 2019 winst heeft geboekt, maar dat als gevolg van het niet aanpassen van de kookgasprijs steeds grotere verliezen worden geleden. Zo staat in het rapport van de ETC. OGANE heeft in elk van deze jaren verlies geleden van boven de SRD 80 miljoen. Dat resulteerde in verliezen van boven de SRD 20 miljoen per jaar bij EBS.

In het rapport staat verder dat EBS over de periode 2017 tot en met 2022 een bedrag van ruim USD 130,5 miljoen heeft uitgegeven voor gasimporten. De ETC stelt voor dat de Staat dit bedrag terugbetaalt aan het bedrijf. Een ander voorstel is ook om per maand een bedrag van USD 2 miljoen aan EBS te betalen aan subsidie voor de toekomstige gasaankopen.