In de stad Dongguan, een stad in de Volksrepubliek China, vond de opening plaats van het China- Latin America and the Caribbean (LAC) Technology Transfer Centre plaats. Tijdens de opening van het centrum op woensdag 28 juni 2023 werd ook het naambord onthuld. De ambassadeur van Suriname in China, Pick Fung Ho-Chong, merkte in haar toespraak op dat wetenschap en technologie vaak geassocieerd worden met moderniteit en essentieel zijn voor versnelde ontwikkeling, in haar hoedanigheid van voorzitter van de Caribbean Ambassadors Caucus in Beijing.
Daarnaast is erop gewezen dat de economische ontwikkeling van Latijns-Amerikaanse en Caribische landen met name verband houdt met de toepassing en exploitatie van technologie als een belangrijk instrument om de productiviteit, veerkracht en duurzaamheid te vergroten, terwijl efficiëntie die samenhangen met technologie kunnen leiden tot een verbeterd ondernemersklimaat. “Technologische vooruitgang maakt de weg vrij voor een grotere en efficiëntere productie van goederen en een betere dienstverlening in de zoektocht naar meer welvaart”, benadrukte de ambassadeur.
De officiële opening van het centrum kwam als onderdeel van de implementatie van de consensus van het China LAC Scientific and Technological Innovation Forum in 2021 over de gezamenlijke bouw van het China-LAC Technology Transfer Center. Dit forum is voortgekomen uit het gezamenlijk actieplan China-CELAC voor samenwerking op sleutelgebieden (2022-2024) door middel van vriendschappelijk overleg op voet van gelijkheid. Het actieplan werd aangenomen tijdens de derde ministeriële bijeenkomst van het China-CELAC Forum op 3 december 2021, die virtueel plaatsvond. De ministers van Buitenlandse Zaken van de verschillende LAC-landen waren aanwezig, waaronder Suriname. Het actieplan effent de weg voor nauwere samenwerking op gebieden als wetenschap en technologische innovatie binnen drie jaar na de goedkeuring ervan.
Ambassadeur Ho-Chong maakte ook de opmerkingen in haar toespraak op het Vierde Forum over Wetenschap, Technologie en Innovatie van de Chinese Gemeenschap van Latijns-Amerikaanse en Caribische Staten op 2 september 2022. Tijdens deze bijeenkomst werd het belang van wetenschap en technologie benadrukt als sleutelelement voor de bevordering van nationale, sociale en economische ontwikkeling, met de nadruk op samenwerking met China via bilaterale en multilaterale mechanismen. Tot slot wees Ambassadeur erop dat door wetenschappelijke en technologische samenwerking tussen onze LAC-landen en de Volksrepubliek China de economische en duurzame ontwikkeling van onze landen gericht is op een gemeenschappelijke toekomst.
De ceremonie werd bijgewoond door Zhang Guang Jun, vice-minister van het ministerie van Wetenschap en Technologie van de Volksrepubliek China, de heer Zhang Shao Kang, vice-provinciaal gouverneur van de provincie Guangdong, ambassadeurs en andere in Peking gevestigde diplomaten van de ambassades van LAC-landen en consulaten van LAC-landen in de provincie Guangdong.