De Organisatie voor Inheemse volken Suriname OIS heeft gisteren 10 wetsvoorstellen aangeboden aan het Hoge College van Staat. Dit is een historisch moment omdat, voor het eerst, inheemsen hun eigen wetten aan het parlement aanbieden waarbij inheemse rechtsposities vervat zijn.
Wij willen geen verdeeldheid brengen, maar we willen werken naar een vreedzame oplossing voor een duurzame ontwikkeling voor land en volk, beklemtoonde Josine Aloema, voorzitter van de Organisatie van Inheemse volken Suriname.
Het is niet de eerste keer dat de Inheemsen een petitie hebben ingediend om aandacht te vragen voor het collectieve rechten vraagstuk. Met het indienen van een conceptwet hopen de Inheemsen dat er meer animo zal komen vanuit de regering. “We zijn al begonnen met de behandeling van de wet, we hebben zelfs de eerste ronde voor het parlement en de eerste ronde voor de regering afgerond” zegt DNA-voorzitter, Marinus Bee. Bee zegt blij te zijn met de indiening van de 10 conceptwetten.
Steven Jakaoemo, jurist van OIS, zegt dat met het aanbieden van de wetten de regering meer armslag heeft om het probleem aan te pakken.
Bee geeft aan dat er nog een aantal wetten zijn die in orde gemaakt moeten worden. Feit is, de regering, het parlement moet zich committeren aan het oplossen van dit vraagstuk en daarvoor zijn we wel te vinden aldus Bee.