Op donderdag 22 februari landde een vliegtuig van de Braziliaanse Federale Politie in Togo om ongeveer 17 Braziliaanse gouden leeuwaapjes en 12 Lears ara’s terug te brengen naar Brazilië. Deze dieren waren op 12 februari in beslag genomen voor de kust van Togo, West-Afrika. Uit veiligheidsoverwegingen wordt het tijdstip van vertrek niet bekendgemaakt.
De dieren werden ontdekt aan boord van een zeiljacht met motorpech voor de kust van Togo, dat op weg was van Brazilië naar Benin, een buurland van Togo.
Helaas overleefden 3 van de 20 gouden leeuwaapjes die op het schip werden vervoerd de reis niet, terwijl sommige van de 17 overlevenden ziek zijn. Volgens João Pedro Cursino, een milieu-analist bij IBAMA (Braziliaans Instituut voor Milieu en Hernieuwbare Natuurlijke Hulpbronnen), verkeren de dieren in erbarmelijke omstandigheden. Hij is samen met een dierenarts naar Togo gereisd om voor de dieren te zorgen. De dieren zijn ondergebracht in kooien, waaronder 12 Lears ara’s.
De Braziliaanse ambassadeur in Togo, Nei Bitencourt, heeft de aandacht gevestigd op het schrijnende gebrek aan zorg voor deze dieren en heeft ervoor gezorgd dat ze zijn ondergebracht in de residentie van de Braziliaanse ambassadeur. Het is een race tegen de klok om de overlevende dieren veilig terug te brengen naar Brazilië en hen de juiste zorg en behandeling te bieden die ze nodig hebben.