“VSB: Oproep voor duurzame bauxietontwikkeling in Suriname”

7 December 2024

In: Nieuws
Comments: 0

De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) heeft scherp gereageerd op het recente Memorandum of Understanding (MoU) tussen de Surinaamse regering en Chinalco voor de ontwikkeling van de bauxietindustrie in West-Suriname. Volgens de VSB mist het akkoord visie, transparantie en inclusiviteit en wordt de kans gemist om het bauxietpotentieel van Suriname maximaal te benutten.

De VSB benadrukt dat Suriname niet moet kiezen voor de export van onbewerkte bauxiet, maar juist moet inzetten op het ontwikkelen van een geïntegreerde industrie, bijvoorbeeld door een aluinaardefabriek op te zetten. Dit zou de economische waarde enorm vergroten en de levensduur van de bauxietmijnen verlengen, wat leidt tot meer werkgelegenheid en langdurige economische voordelen.

Daarnaast wijst de VSB op de milieu-impact van het project, met de dreiging van verlies van waardevolle carbon credits door ontbossing. De organisatie roept de regering op om zorgvuldig te werk te gaan, inclusief het respecteren van de rechten van lokale gemeenschappen en het uitvoeren van een grondige milieu-impactanalyse.

Met de verwachte olie-inkomsten vanaf 2028, vindt de VSB dat Suriname geen haast hoeft te maken met kortetermijndeals, maar juist moet streven naar duurzame en waardevolle economische groei.