Een ruimtevaartuig uit het Sovjettijdperk zal waarschijnlijk binnenkort ongecontroleerd op aarde neerstorten. Het ruimtevaartuig werd in de jaren 70 gelanceerd met als doel op Venus te landen.
Die landing mislukte toentertijd dus. Het ruimtevaartuig, genaamd Kosmos 482, bevat 500 kilogram aan metaal. Hoeveel ervan over is gebleven en waar het materiaal zal neerstorten, is nog onbekend, zeggen experts op het gebied van ruimtepuin tegen The Guardian.
Rond 10 mei
Ruimtewetenschapper Marco Langbroek van de Technische Universiteit Delft verwacht dat (de resten van) het ruimtevaartuig rond 10 mei op de aarde neervallen. Volgens hem zal het, als het intact blijft, met een snelheid van ongeveer 242 kilometer per uur neerstorten.
De kans dat het daadwerkelijk iemand raakt is klein, vertelt hij. “Maar dat kan niet volledig worden uitgesloten.”
Langbroek legt uit: “Het object is relatief klein. Daarom is het risico dat het op iemands hoofd belandt vergelijkbaar met dat van een willekeurige meteorietinslag. Daarvan vinden er jaarlijks meerdere plaats.”
“Het risico dat je door de bliksem wordt getroffen, is veel groter dan dat je geraakt wordt door een meteoriet”, voegt hij toe.
Het is niet de eerste keer dat een ruimtevaartuig ongecontroleerd terugkeert naar de aarde. In 2022 stortte een Chinese raket neer op aarde, en in 2018 kwam het Chinese ruimtestation Tiangong-1 boven de zuidelijke Stille Oceaan de atmosfeer binnen.
-rtl.nl-