Demissionair zorgminister Jansen lanceert vandaag de Nationale Strategie Vrouwengezondheid. Dit plan moet ervoor zorgen dat er in de komende vijf jaar meer kennis komt over aandoeningen bij vrouwen, en dat deze kennis beter wordt gedeeld.
Het plan kost 27,5 miljoen euro, waarvan 15 miljoen wordt besteed aan onderzoek naar vrouwspecifieke aandoeningen. De overige 12,5 miljoen zijn bedoeld voor onderzoek rondom zwangerschap en geboorte.
In het verleden is er vooral medisch-wetenschappelijk onderzoek gedaan op basis van het mannenlichaam. Het idee was dat de uitkomsten hiervan ook toepasbaar waren op het vrouwenlichaam. Maar inmiddels is bekend dat ziektes die zowel bij mannen als vrouwen voorkomen, zich soms anders uiten bij vrouwen. Daarnaast zijn er aandoeningen waar vooral vrouwen last van hebben, zoals endometriose en bekkenproblematiek.
Dure klachten
Meer kennis over aandoeningen en ziektes bij vrouwen leidt volgens Jansen tot meer welzijn bij vrouwen en minder kosten. Zo duurt het volgens haar nu gemiddeld zeven tot twaalf jaar voordat endometriose bij vrouwen wordt gediagnosticeerd. Bij deze aandoening zit er weefsel, dat lijkt op baarmoederslijmvlies, buiten de baarmoeder.
“Al die jaren dat de diagnose niet wordt gesteld, ervaart die vrouw gezondheidsklachten”, zegt Jansen. “En de kosten zitten in ziekteverzuim, maar ook in de zorgkosten omdat al die jaren geen passende zorg is verleend.”
De kennis over vrouwengezondheid moet ook beter worden gedeeld in Nederland, vindt Jansen. Daarom wordt er nu een landelijk netwerk gevormd van onderzoekers, zorgprofessionals, werkgevers, patiëntenverenigingen en verzekeraars. Zij bouwen samen aan een openbaar platform over aandoeningen bij vrouwen. “Zodat, dat is het uiteindelijke doel, vrouwen de juiste zorg kunnen krijgen.”
-nos.nl-