14 doden bij grote luchtaanval op Kyiv, ook EU-gebouw geraakt

28 August 2025

Comments: 0

In de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn afgelopen nacht zeker veertien mensen gedood door een grote Russische luchtaanval, melden plaatselijke autoriteiten. Onder de slachtoffers zijn kinderen van 2, 14 en 17 jaar oud. Ten minste 48 mensen zijn gewond geraakt.

Reddingswerkers zijn onder het puin op zoek naar meer slachtoffers. Het is de grootste Russische drone- en raketaanval op de hoofdstad in de afgelopen weken, die vooral in het teken stonden van gesprekken om een eind te maken aan de oorlog.

Kyiv werd bestookt met raketten en drones, die op zeker twintig plekken in zeven districten neerkwamen. Onder meer woongebouwen en een winkelcentrum in het hart van de hoofdstad werden geraakt.

Volgens het stadsbestuur zijn bijna honderd gebouwen beschadigd en zijn duizenden ramen gesneuveld. Ook het kantoor van de Europese Unie in Kyiv is beschadigd door de Russische aanval. Daarbij zijn geen gewonden gevallen.

“De EU laat zich niet intimideren”, schrijft António Costa, de voorzitter van de Europese Raad op X. “De Russische agressie versterkt alleen maar onze overtuiging om Oekraïne en de bevolking te steunen.”

Het Oekraïense leger zegt dat de Russen vannacht 598 drones en 31 raketten hebben afgevuurd. Verreweg de meeste projectielen zijn neergehaald, maar op zeker dertien plekken zijn inslagen gemeld.

“Rusland verkiest raketten boven de onderhandelingstafel”, schrijft de Oekraïense president Zelensky op sociale media over de aanval van vannacht. “Het land gaat door met mensen doden in plaats van een eind te maken aan de oorlog.” De president dringt aan op meer sancties tegen Rusland.

De afgelopen weken werden er op het hoogste niveau pogingen gedaan om de oorlog te beëindigen. De Russische president Poetin en de Amerikaanse president Trump schudden elkaar de hand in Alaska. Een paar dagen later reisde Zelensky met Europese bondgenoten naar Washington om ervoor te zorgen dat Trump niet te veel richting Rusland beweegt. De bijeenkomsten hebben nog weinig concreets opgeleverd.

Hoewel een staakt-het-vuren nog ver weg lijkt, zijn in Kopenhagen deze dagen de Europese ministers van Defensie bijeen om te praten over veiligheidsgaranties voor Oekraïne. Die moeten van kracht worden als er een akkoord is bereikt. Ook demissionair minister Brekelmans is in de Deense hoofdstad aanwezig.

De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Sybiha roept op sociale media de internationale gemeenschap op om de beschieting van het EU-kantoor te veroordelen. “Wat Poetin ook in Alaska heeft gezegd, zijn daden zijn in tegenspraak met diplomatie, dialoog en vredesbesprekingen.”

Aanval op Rusland

Afgelopen nacht heeft Oekraïne ook weer doelen in Rusland aangevallen. Het leger zegt met drones twee olieraffinaderijen te hebben bestookt, waaronder in de zuidelijke regio Krasnodar. Lokale autoriteiten melden dat er daar brand is ontstaan.

Volgens Rusland zijn ruim honderd drones van Oekraïne onschadelijk gemaakt.

-nos.nl-