Bij de toeristische trekpleister Machu Picchu in Peru worden zo’n 900 toeristen geëvacueerd. Ze zitten vast in de nabijgelegen stad Aguas Calientes. Daar is het treinstation van waaruit ze met bussen naar de voormalige Inka-hoofdstad Machu Picchu zouden worden vervoerd.
Over dat busvervoer is onenigheid ontstaan. De vergunning van de busmaatschappij die de toeristen vervoerde, is afgelopen. Een nieuwe vergunning werd toegewezen aan een andere busmaatschappij uit een aangrenzend district, maar de lokale bevolking is het daar niet mee eens en is begonnen met protestacties.
De omwonenden vinden dat de toewijzing van de nieuwe vergunning op een oneerlijke en niet-transparante manier is gebeurd en willen dat lokale bedrijven profiteren van het toerisme naar de 15e-eeuwse Inka-citadel. Machu Picchu is de meest bezochte culturele bezienswaardigheid van Peru. Dagelijks komen er zo’n 4500 toeristen.
Rotsblokken
De betogers hebben de spoorlijn geblokkeerd met rotsblokken, waardoor de toeristen niet meer weg kunnen uit Aguas Calientes. Deze week evacueerden de Peruaanse autoriteiten al zo’n 1550 toeristen en nu zitten er dus nog zo’n 900 vast.
De protesten hebben ook geleid tot botsingen met de politie. Daarbij zijn volgens de politie veertien agenten gewond geraakt die probeerden het spoor vrij te maken.
Ruïnestad
Machu Picchu werd in de 15e eeuw in de Andes op een hoogte van circa 2.500 meter gebouwd in opdracht van de Inca-heerser Pachacuti. De ruïnestad wordt gezien als een wonder van natuur en techniek en staat sinds 1983 op de Werelderfgoedlijst van UNESCO.
Vorig jaar was het ook al onrustig in het gebied. Toen voerden omwonenden een week lang actie tegen de privatisering van de kaartverkoop.
-nos.nl-