UPDATE: Nieuwe ronde brieven datalek bevolkingsonderzoek op de mat, 941.000 in totaal

12 September 2025

Comments: 0

Tussen vandaag en woensdag komt bij 941.000 vrouwen een brief van Bevolkingsonderzoek Nederland op de mat. Dat meldt de organisatie vrijdagochtend. Het gaat om vrouwen van wie mogelijk of zeker data zijn buitgemaakt door hackers.

Een eerdere ronde brieven ging naar 405.000 mensen, maar twee weken geleden bleek het datalek groter dan eerder gemeld. Daarom licht de instantie nu alle vrouwen in van wie gegevens werden gedeeld met het gehackte laboratorium, Clinical Diagnostics in Rijswijk.

Vier varianten

De boodschap is niet voor iedereen hetzelfde; vier verschillende brieven gaan de deur uit. De brief voor mensen die eerder al op de hoogte werden gesteld, bevat iets meer informatie over wat er precies van hen kan zijn gestolen.

De organisatie meldt nu ook expliciet dat mensen zich geen zorgen hoeven te maken dat hun e-mailadres of telefoonnummer is gestolen. Dat maakt de kans op misbruik kleiner.

In totaal 216.000 vrouwen ontvangen een eerste brief met de mededeling dat hun gegevens voor de hackers toegankelijk waren, terwijl dat eerder nog niet was vastgesteld. Voor 282.000 vrouwen is de boodschap in de brief situatie onzekerder: van hen is niet zeker dat er gegevens zijn gestolen, maar het kan ook niet worden uitgesloten.

Een vierde groep van 38.000 vrouwen kwam niet rechtstreeks, maar via de huisarts in het datalek terecht. Het gaat bij hen om oudere uitstrijkjes van voor 2017. Het gaat daarbij wel om onderzoek voor Bevolkingsonderzoek Nederland. Op het darkweb verschenen eerder data van zowel mannen als vrouwen, vooral afkomstig van huisartsen, maar dat is een andere en nieuwere dataset.

Van hen was al wel bekend dat ze in het lek zaten, maar hun adressen konden nog niet worden gevalideerd, laat een woordvoerder van Bevolkingsonderzoek Nederland weten. Daarom krijgen ze nu pas een brief.

Ransomwaregroep

De hack bij Clinical Diagnostics kwam begin augustus aan het licht. Bij de hack werden in totaal de gegevens van 850.000 mensen gestolen, waarvan het grootste aandeel afkomstig van Bevolkingsonderzoek Nederland: 700.000 vrouwen. De rest van de dataset is afkomstig van huisartsen en behandelcentra.

De hackers van ransomwaregroep Nova publiceerden een deel van de data op het darkweb. Daarbij ging het niet om vrouwen die meewerkten met onderzoek naar baarmoederhalskanker. De hackers dreigden aanvankelijk om nog meer data te publiceren, maar zagen daar uiteindelijk van af. Ook zeiden ze de data te hebben verwijderd, maar of ze dat daadwerkelijk hebben gedaan, kan niet worden vastgesteld.

-nos.nl-