Krachtige orkaan Melissa nadert Jamaica: ‘Windstoten van 315 kilometer per uur’

27 October 2025

Comments: 0

Orkaan Melissa stevent met windsnelheden van 250 kilometer per uur af op de kust van Jamaica. Aan de orkaan in het Caribisch gebied is de zwaarste categorie toegekend, wat betekent dat hij “catastrofale” overstromingen, aardverschuivingen en stormvloeden kan veroorzaken.

Melissa zal naar verwachting maandagavond of dinsdagochtend vroeg (lokale tijd) aankomen op Jamaica. De orkaan met categorie 5, wat zoveel betekent als verwoestend, zal gepaard gaan met harde windstoten en stortbuien.

“Er worden windvlagen verwacht met uitschieters tot 315 kilometer per uur”, zegt een woordvoerder van Weerplaza tegen NU.nl. Ook kan er lokaal wel 1.000 milliliter regen vallen. Dat is meer dan er in Nederland in een jaar tijd valt. De belangrijkste gevaren zijn dan ook overstromingen en modderstromen.

Het Amerikaanse orkaancentrum (NHC) waarschuwt voor “catastrofale overstromingen”. Volgens het NHC verslechteren de omstandigheden in Jamaica de komende uren “echt heel snel”. “Blijf waar je bent”, waarschuwt adjunct-directeur Jamie Rhome.

De autoriteiten van Jamaica hebben inwoners eerder opgeroepen om massaal te evacueren naar schuilplaatsen. Door heel het land zijn bijna negenhonderd schuilplaatsen beschikbaar waar hulp wordt aangeboden. In sommige laaggelegen buurten geldt een evacuatiebevel, maar daar heeft niet iedereen gehoor aan gegeven.

Orkaan verplaatst zich naar Cuba

De orkaan verplaatst zich langzaam, waardoor gebieden lang last kunnen hebben van zware en gevaarlijke omstandigheden. Het Caribisch gebied gaat al langer gebukt onder Melissa. Op Haïti zijn drie mensen om het leven gekomen en in de Dominicaanse Republiek zijn verwoestende overstromingen gemeld.

In beide landen worden de komende dagen nog stortbuiten verwacht, dus het gevaar voor overstromingen en modderstromen blijft groot, waarschuwt Climate Connections, de klimaatsite van de Amerikaanse universiteit Yale.

Vanaf dinsdagochtend verplaatst de orkaan zich richting Cuba. Naar schatting is Melissa bij aankomst afgenomen tot categorie 2 tot 4, wat betekent dat die als matig tot zeer krachtig wordt beschouwd. Het land maakt zich op voor flinke schade door de harde wind. Ook blijven overstromingen en modderstromen een risico door bijkomende stortbuien.

In de dagen daarna trekt Melissa verder naar het noorden en zal ze flink in wind en impact afnemen, zegt de woordvoerder van Weerplaza. “In Florida kunnen nog stevige winden verwacht worden, maar het zal niet meer zo heftig zijn als op Jamaica en Cuba.”

-nu.nl-