De Stichting Arbeidsmobilisatie en Ontwikkeling (SAO) heeft een bijzondere nieuwe toevoeging aan haar terrein: een traditioneel houten miniatuurhuis, het SAO Oso Tori Oso. Het huisje, dat door cursisten van de vakschool is gebouwd, werd op vrijdag 17 oktober feestelijk in gebruik genomen aan de Diefoestraat in Geyersvlijt.
Wat op het eerste gezicht een charmant houten bouwwerk lijkt, blijkt een symbool van cultureel erfgoed én gemeenschapszin. Het miniatuurhuisje vertelt niet alleen een stukje geschiedenis, maar is samen met het bijbehorende pleintje ook bedoeld als ontmoetingsplek voor buurtbewoners en bezoekers.
Het project werd gerealiseerd door studenten van de afdelingen Bouw en Machinale Houtbewerking van SAO, in samenwerking met de stichting Under the Blue Surface (UBS) en met ondersteuning van fondsen van de Nederlandse overheid. Voorheen maakte het huisje deel uit van NAKS en werd het zelfs door de straten van Paramaribo gereden. Nu heeft het een vaste plek gekregen op het SAO-terrein. In en rondom het huisje zijn ook diverse traditionele voorwerpen, de zogenoemde ‘fosten sani’ te zien, waarmee bezoekers een indruk krijgen van het dagelijkse leven in vroegere tijden.
Tijdens de officiële opening werd het naambord onthuld en hield onderminister Raj Jadnanansing van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid (VWA) een toespraak. Ook werden tien seniore buurtbewoners speciaal in het zonnetje gezet voor hun betrokkenheid bij de stichting. “Deze mensen helpen ons op allerlei manieren en houden een oogje in het zeil”, aldus SAO-directrice Joyce Lapar. Dankzij een bijdrage van de Lions Club Parwani ontvingen zij een pakketje met snacks. Eén van de senioren noemde het huisje “een stukje geschiedenis dat gekoesterd moet worden.”
De SAO nadert in 2026 haar 45-jarig bestaan en blijft zich inzetten voor de ontwikkeling van jongeren én ouderen. Via praktische vaktrainingen biedt de stichting mensen vanaf 16 jaar de kans om zich te bekwamen in diverse richtingen. “Met kennis bouw je niet alleen een huisje, maar ook aan jezelf,” benadrukt Lapar. “Dat doen we samen, met de samenleving.”
Het nieuwe huisje biedt ruimte voor kleinschalige bijeenkomsten tot 30 personen en zal voornamelijk worden gebruikt door cursisten en personeel. Het moet ook de groepscohesie binnen de SAO bevorderen. Zo werden er eerder dit jaar al workshops en een gezondheidsdag georganiseerd voor het personeel.
Op woensdag 22 oktober organiseert de SAO, in het kader van Mental Health Day, een themadag voor cursisten en belangstellenden. Lapar roept de samenleving op om gebruik te maken van de mogelijkheden voor her-, bij- en omscholing: “Iedereen is welkom om zich te ontwikkelen.”