Medewerkers van de Maritieme Autoriteit Suriname (MAS) en verschillende veiligheidsdiensten hebben deze week trainingen gevolgd op het gebied van maritieme veiligheid. De sessies werden verzorgd door de United States Coast Guard en stonden in het teken van de implementatie van de Wet Maritieme Beveiliging.
De trainingen, die maandag begonnen en donderdag werden afgerond, richtten zich op havenveiligheidsbeoordelingen en het opstellen van beveiligingsplannen volgens de richtlijnen van de International Ship and Port Facility Security (ISPS). Naast MAS-medewerkers namen ook vertegenwoordigers van onder meer het Directoraat Nationale Veiligheid, brandweer, douane, politie en het leger deel.
MAS-directeur Michel Amafo benadrukt dat de in 2004 aangenomen wet voorschrijft dat alle havenfaciliteiten een veiligheidsbeoordeling moeten uitvoeren en beschikken over een beveiligingsplan en een Port Facility Security Officer. Suriname telt negentien havenfaciliteiten. “Met ondersteuning van de Coast Guard werken we eraan om de wet correct te implementeren,” aldus Amafo.
Volgens hem is de training belangrijk om de paraatheid van veiligheidsdiensten te vergroten. “Bij calamiteiten moeten alle betrokken instanties weten hoe te handelen. Negentig procent van de goederen die in Suriname worden geconsumeerd, komt via waterwegen het land binnen. Een veilige vervoersketen is dus essentieel,” stelt hij. Ook moet worden voorkomen dat dreigingen ontstaan tussen schepen en havenfaciliteiten.
Randi Jimenez, International Port Security Liaison Officer, legt uit dat de Coast Guard zich richt op het identificeren van risico’s en kwetsbaarheden en het ontwikkelen van maatregelen om die te beperken. Op basis daarvan worden veiligheidsbeoordelingen en plannen opgesteld die door de verdragsstaat worden goedgekeurd. “Door samen te trainen krijgen alle betrokken partijen beter inzicht in de risico’s en leren zij passende tegenmaatregelen te implementeren,” zegt Jimenez.
De MAS is inmiddels gestart met de uitvoering van de Wet Maritieme Beveiliging. In dat kader brengt de Coast Guard regelmatig bezoeken aan Suriname voor trainingen en begeleiding. Dit jaar staan nog drie bezoeken gepland. Tijdens het laatste bezoek, voorzien voor oktober of november, zal een audit plaatsvinden om te beoordelen in hoeverre Suriname de internationale best practices op het gebied van maritieme veiligheid toepast.
Directeur Amafo laat optekenen dat de MAS als aangewezen orgaan voor maritieme aangelegenheden reeds is gestart met het implementeren van de wet en dat de US Coast Guard tegen deze achtergrond geregeld naar Suriname komt voor trainingen. Hij legt uit dat de wet bepalingen van de ISPS-code implementeert, maar dat niet alles helemaal is uitgewerkt. Volgens de directeur biedt de Coast Guard middels de trainingen meer duidelijkheid. Dit jaar zal de organisatie Suriname nog drie keer bezoeken. Wanneer zij in de periode oktober/november voor de laatste keer komt, zal er een audit worden uitgevoerd om te beoordelen hoe Suriname de best practices op het gebied van maritieme veiligheid toepast en afrondt. “We zullen er alles aan doen, zodat Suriname een heel goede beurt kan maken met de implementatie van de Wet Maritieme Beveiliging”, aldus de MAS-directeur.