Bij het instorten van een mijn in het oosten van de Democratische Republiek Congo zijn meer dan 200 mensen omgekomen. Het incident vond woensdag plaats in de Rubaya-mijn, die sinds 2024 onder controle staat van rebellengroep M23. Het exacte dodental is nog onbekend.
Volgens lokale autoriteiten, aangesteld door M23, verzakte de grond door hevige regenval tijdens het regenseizoen terwijl mijnwerkers, onder wie vrouwen en kinderen, in de mijn aan het werk waren. Enkele slachtoffers zijn gered, maar raakten zwaargewond. De mijn wordt door de lokale bevolking gebruikt voor de winning van coltan, waarvoor zij slechts enkele dollars per dag verdienen.
De Rubaya-mijn is goed voor ongeveer 15 procent van de wereldwijde coltanproductie, een belangrijk mineraal voor onder meer smartphones en computers. Dodelijke mijnongelukken door aardverschuivingen komen vaker voor in Congo.
De Verenigde Naties stellen dat M23 de Rubaya-mijnen gebruikt om zijn strijd te financieren. Volgens VN-rapporten worden meerdere keren per week grondstoffen naar Rwanda vervoerd, goed voor naar schatting 800.000 dollar per maand. M23 wordt gesteund door Rwanda en controleert grote delen van Oost-Congo.
Het conflict in de regio duurt al decennia. Door recente offensieven van M23 zijn honderdduizenden mensen op de vlucht geslagen. Mensenrechtenorganisaties beschuldigen de rebellengroep van ernstige mensenrechtenschendingen en oorlogsmisdaden.
-nos.nl-