Conceptwetten moeten financiële positie districten versterken

30 April 2026

In: Nieuws
Comments: 0

De afdeling Regionale Organen en Wetgeving van het ministerie van Regionale Ontwikkeling heeft twee conceptwetten gepresenteerd aan minister Miquella Huur. De voorstellen moeten districten meer financiële ruimte geven en de verdeling van middelen tussen de Staat en de districten beter regelen.

De afdeling Regionale Organen en Wetgeving (ROW) van het ministerie van Regionale Ontwikkeling (RO) heeft op 27 april een presentatie verzorgd voor minister Miquella Huur. Daarbij zijn twee conceptwetten besproken: de Algemene Wet Districtsbelastingen en de Wet Financiële Verhoudingen tussen Staat en Districten.

Tijdens de presentatie is ingegaan op de manier waarop districten meer eigen inkomsten kunnen genereren. Ook is besproken hoe de financiële verhouding tussen de centrale overheid en de districten duidelijker en evenwichtiger kan worden geregeld. Daarnaast is gekeken naar de opbouw van de middelen die nodig zijn voor de districtshuishouding.

Volgens het ministerie zijn er voorstellen gedaan om de conceptwetten beter af te stemmen op de Surinaamse praktijk. Minister Huur heeft daarbij benadrukt dat alle voorstellen zorgvuldig en volledig moeten worden uitgewerkt. Dit is volgens haar van belang voor de verdere ontwikkeling van het Decentralization and Local Government Program, DLGP 3 dat gericht is op het versterken van districten in capaciteit en financiële middelen.

Een belangrijk uitgangspunt is dat de versterking van de decentralisatie binnen het ministerie zelf moet plaatsvinden. Daarmee wil het ministerie voorkomen dat de uitvoering afhankelijk wordt van een apart projectbureau.

Het doel is om Regionale Ontwikkeling duurzaam te versterken, zodat de districten op termijn beter in staat zijn hun taken uit te voeren en hun eigen ontwikkeling vorm te geven.