Colombia beschuldigt Ecuador van inmenging in presidentsverkiezingen

31 May 2026

Comments: 0

Colombia heeft Ecuador beschuldigd van bewuste inmenging in de presidentsverkiezingen die zondag plaatsvinden. Aanleiding is een telefoongesprek tussen de Ecuadoraanse president Daniel Noboa en de Colombiaanse presidentskandidaat Abelardo De La Espriella, waarbij afspraken werden gemaakt over handel en veiligheid.

President Noboa maakte vrijdag bekend dat Ecuador per 1 juni de invoertarieven op Colombiaanse producten zal afschaffen. Volgens hem

volgde dit besluit nadat De La Espriella zijn bereidheid had uitgesproken om gezamenlijk op te treden tegen wat Noboa omschreef als “narcoterrorisme”. Ook zouden beide partijen hebben gesproken over de uitlevering van Ecuadoraanse criminelen die zich in Colombia bevinden.

De Colombiaanse minister van Buitenlandse Zaken reageerde scherp en noemde de aankondiging een vorm van politieke inmenging in de verkiezingscampagne. In een officiële verklaring werd de voorstelling van de tariefverlaging als een gebaar van goede wil verworpen. Tegelijkertijd kondigde Colombia aan de tegenmaatregelen die eerder als reactie op de Ecuadoraanse tarieven waren ingevoerd, terug te draaien.

De handelsrelatie tussen beide landen staat al geruime tijd onder druk. Ecuador voerde de tarieven in vanwege vermeende tekortkomingen van Colombia in de bestrijding van drugshandel langs de gezamenlijke grens van 586 kilometer. De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft die beschuldigingen steeds van de hand gewezen.

De La Espriella doet als onafhankelijke kandidaat mee aan de presidentsverkiezingen en neemt het onder meer op tegen Iván Cepeda, een bondgenoot van Petro, en de conservatieve senator Paloma Valencia.

De kwestie zorgt voor extra spanningen in een regio die al langer kampt met veiligheidsproblemen, grenscriminaliteit en economische onzekerheid. De betrokkenheid van een presidentskandidaat bij het handelsconflict heeft de gevoeligheid van het dossier verder vergroot in aanloop naar de verkiezingen.