President Simons vraagt aandacht voor onzichtbaar geweld tegen kinderen

10 June 2026

In: Nieuws
Comments: 0

President Jennifer Simons heeft opgeroepen tot meer aandacht voor vormen van geweld tegen kinderen die vaak onzichtbaar blijven. Dat deed zij tijdens de opening van de themadag ‘Geweld tegen kinderen in Suriname’, die dinsdag werd georganiseerd door Stichting Projekta in het Lalla Rookh-gebouw.

De bijeenkomst maakt deel uit van een reeks sessies gebaseerd op de resultaten van een nationaal onderzoek dat in 2018 is uitgevoerd door de Anton de Kom Universiteit van Suriname (AdeKUS), in opdracht van De Nationale Assemblée en met ondersteuning van UNICEF.

Simons benadrukte dat geweld tegen kinderen verder gaat dan lichamelijk of seksueel geweld. Volgens haar wordt in de samenleving vaak voorbijgegaan aan vormen van psychisch geweld die diepe sporen nalaten bij kinderen. Beledigingen en het neerzetten van kinderen als “niet waardig” of “niet in staat”, veroorzaken volgens haar schade die vaak onzichtbaar blijft.

Het staatshoofd noemde onder meer pesten en cyberpesten als zorgwekkende ontwikkelingen. “Het pesten van kinderen onderling gebeurt niet meer alleen in de klas, maar ook via social media”, voegde ze eraan toe. Vooral meisjes blijken hier in hun tienerjaren meer last van te hebben.

Daarnaast wees president Simons erop dat veel volwassenen zich niet bewust zijn van de impact van hun woorden en gedrag tegenover kinderen. “Het is vaak niet eens een kwestie van schuld of slechtheid, maar van onbewustheid”, merkte zij op. Ze stelde verder dat er sprake is van een samenleving waarin bepaalde vormen van geweld worden toegestaan of als normaal worden beschouwd.

De president benadrukte dat bewustwording een belangrijke eerste stap is. Daarbij moeten niet alleen professionals die al actief zijn binnen het veld worden betrokken, maar ook andere organisaties en personen die verantwoordelijkheid dragen voor kinderen.

Socioloog Julia Terborg pleitte tijdens de bijeenkomst voor een duurzame en geïntegreerde aanpak van geweld tegen kinderen. Volgens haar vindt het merendeel van het geweld plaats binnen het gezin, variërend van lichamelijk en psychisch geweld tot situaties waarin kinderen getuige zijn van geweld tussen volwassenen.

Terborg stelde dat de bevindingen uit het onderzoek van 2018 nog steeds actueel zijn en dat de situatie op sommige punten zelfs is verslechterd. Gewelddadige discipline maakt volgens haar nog altijd deel uit van de opvoedingspraktijk in Suriname. “Wat begint met een corrigerende tik kan uitmonden in ernstige mishandeling,” waarschuwde zij.

De socioloog benadrukte dat geweldloos opvoeden mogelijk is en verwees naar onderzoeken en praktijkvoorbeelden die dat ondersteunen. Tegelijkertijd wees zij op de invloed van economische problemen, die gezinnen onder druk zetten en het risico op geweld vergroten.

Met het oog op de komende begrotingsbehandeling riep de socioloog beleidsmakers op om kinderbescherming hoger op de nationale agenda te plaatsen.