Het dodental in de Democratische Republiek Congo als gevolg van ebola is inmiddels opgelopen naar meer dan duizend. Het aantal doden stijgt sneller dan bij eerdere ebola-uitbraken.
Inmiddels zijn in Congo 1.033 mensen overleden aan de gevolgen van een ebolabesmetting. Het Congolese gezondheidsinstituut heeft 2.536 besmettingen vastgesteld, en het aantal besmettingen blijft oplopen. In buurland Oeganda maakte ebola al twee dodelijke slachtoffers.
Het aantal besmettingen en doden stijgt sneller dan bij eerdere ebola-uitbraken. Zo zat er in 2013 acht maanden tussen de eerste besmetting en het moment dat het dodental de duizend was gepasseerd. Dit jaar gebeurde dat al binnen twee maanden.
In Congo gaat sinds mei het bundibugyovirus rond. Deze variant van het ebolavirus is moeilijk te diagnosticeren. Bovendien bestaan er nog geen goedgekeurde vaccins of behandelingen voor deze variant. Het virus is erg besmettelijk en dodelijk: 40 procent van de besmette mensen overlijdt.
De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vreest dat het werkelijke aantal besmettingen twee tot vier keer hoger ligt dan het aantal dat officieel is vastgesteld. Sommige dorpen zijn namelijk moeilijk bereikbaar voor hulpverleners vanwege gevechten tussen rebellengroepen, meldt AP.
Die rebellengroepen zijn vooral actief in het oosten van Congo. Juist daar overlijden veel mensen aan een ebolabesmetting. De uitbraak begon in de oostelijke provincie Ituri.
Woede over begrafenissen
De bestrijding van het virus wordt bemoeilijkt door onvrede onder bewoners over de manier waarop slachtoffers worden begraven. Ook na het overlijden kunnen mensen het virus nog verspreiden, waardoor het voor de bestrijding belangrijk is dat begrafenissen veilig verlopen.
Maar sommige gemeenschappen weigeren de specialistische teams en willen uitvaarten op traditionele wijze laten verlopen. In sommige gevallen moesten de teams worden begeleid door gewapende beveiligers om de uitvaarten veilig en zonder incidenten te laten verlopen.
Het bundibugyovirus bereikte Oeganda al eerder. Daar is sinds vorige week, naast de twintig bekende besmettingen, geen nieuwe besmetting vastgesteld. Als er de komende vijf weken geen nieuwe besmettingen bijkomen, is Oeganda weer vrij van ebola.
-nu.nl-