Komende maanden honderdduizenden doden verwacht door extreme El Niño

23 September 2026

Comments: 0

Honderdduizenden mensen kunnen de komende maanden overlijden als gevolg van deze sterke El Niño. Het natuurlijke weersverschijnsel zorgt dat de aarde tijdelijk verder opwarmt.

De uitzonderlijke hitte die El Niño veroorzaakt, zal volgens een nieuw rapport naar schatting meer dan 450.000 mensen het leven kosten. Het cijfer komt uit een nieuw onderzoek van de Universiteit van Chicago en Climate Impact Lab. Op basis van bestaande cijfers over hittesterfte in meer dan 20.000 regio’s wereldwijd, berekenden zij de verwachte sterfgevallen als gevolg van de opwarming die El Niño tijdelijk veroorzaakt. Dat staat dus nog los van doden door overstromingen en bosbranden die het verschijnsel óók veroorzaakt.

“Dit is zo’n groot aantal dat het moeilijk te bevatten is, maar achter die cijfers gaan ouders en kinderen, grootouders en buren schuil: mensen die werken, voor hun gezin zorgen en hun leven leiden”, zegt Michael Greenstone, economieprofessor aan de Universiteit van Chicago en medeoprichter van het Climate Impact Lab. Hij hoopt dat hiermee duidelijker wordt waar het snelst voorbereidingen nodig zijn.

Het hardst getroffen worden Nigeria, Indonesië, Soedan, India en Brazilië. De andere landen in de top tien zwaarst getroffen landen liggen allemaal in het mondiale Zuiden. Dit zijn armere landen die al te maken hebben met meer extreem weer door klimaatverandering.

-nu.nl-