De copiloot die deze week de gezagvoerder van een vlucht tussen Dubai en Tel Aviv aanviel, zou dat hebben gedaan met een bijl. Het Openbaar Ministerie van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) spreekt over een terroristische aanslag.
In de cockpit kunnen piloten een noodbijl gebruiken om uit het vliegtuig te komen na een crash. Eerder werd al over een zo’n bijl gespeculeerd, omdat piloten zelf in principe geen wapens kunnen meenemen. Zij worden net als passagiers uitgebreid gecheckt.
De naam van de copiloot is Hammam al-Hammami, schrijft persbureau Reuters. Eerder werd al bekend dat het ging om een man met de Omaanse nationaliteit. Hij werkte eerder bij Oman Air als copiloot, maar werd geschorst toen hij was betrapt op het bezit van extremistisch materiaal.
Afspraken met Israël
Hoe hij aan de slag kon als copiloot bij Flydubai, is nog niet duidelijk. Het strafrechtelijk onderzoek, onder leiding van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), is nog in volle gang. Daaruit moet naar voren komen wat de beweegredenen van de man waren. Hij wordt daarvoor verhoord.
Israël vraagt zich af hoe de Omaanse copiloot überhaupt in de cockpit terecht is gekomen. Het land heeft afspraken met luchtvaartmaatschappijen om geen piloten toe te laten uit landen waarmee Israël geen diplomatieke banden heeft; Oman is zo’n land.
Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu is de copiloot een geradicaliseerde moslim die zou zijn geïndoctrineerd door islamistisch gedachtegoed. De premier trok een vergelijking met de aanslagen van 11 september 2001, waarbij twee gekaapte vliegtuigen in de torens van het World Trade Center in New York vlogen en bijna 3000 doden vielen.
Gezagvoerder doet verhaal
Bij de aanval woensdag op vlucht FZ1073 tussen Dubai (in de VAE) en Israël werd de gezagvoerder meerdere keren door zijn collega gestoken. Aan boord zaten zeker 182 mensen, onder wie veel Israëliërs; volgens Israël probeerde de copiloot het vliegtuig te laten neerstorten. Uit data blijkt dat het vliegtuig in korte tijd zo’n 4200 meter is gedaald.
Toen de bebloede piloot de deur van de cockpit opende, wisten passagiers de aanvaller te overmeesteren. Twee piloten die als burger meevlogen, namen de controle over het vliegtuig van Flydubai over en wisten het toestel veilig aan de grond te krijgen in Saudi-Arabië. De piloot uit India, die gisteren zijn verhaal deed in gesprek met premier Modi, overleefde de aanval.
-nu.nl-